Susan Sontag - S bolestí druhých před očima

 

Zneklidňující obrazyss

Když jsem před lety sledoval jeden z dílů amerického seriálu Simpsonovi a slyšel Lízu, jak říká: „...miluju Susan Sontag...“, netušil jsem, o čem je řeč. Když se mi později dostala do ruky její kniha O fotografii z roku 1977, pochopil jsem. A nezbylo mi než souhlasit.

Významná americká autorka a kritička Susan Sontagová se v jednom ze svých posledních teoretických textů, který vyšel v originále v Londýně v roce 2003, rok před její smrtí, věnuje tématu násilí a jeho zobrazování napříč dějinami lidstva.

Své zamyšlení otevírá odkazem na úvahy o podstatě války Virginie Woolfové, Tři guineje z roku 1938, aby se postupně vnořila do tématu, které se může na první pohled zdát poměrně jasně vymezené.

Přesto je již po krátkém začtení jasné, že je zde řeč o mnohých podstatně univerzálnějších principech. Příkladem může být zmínka o Platónově jeskyni světla a stínů, o fungování mysli jako databáze obrazů (fotografií), nebo že zobrazování násilí a především jeho sledování je spojené s animálním rozměrem naší existence a stojí na stejné úrovni jako obsesivní potřeba zobrazování sexu. Všechny tyto významné souvislosti se ovšem mohou rozvíjet pouze ve čtenářově mysli a jsou, pro mě osobně, motorem dalšího čtení a úžasně inspirativním impulsem. Susan Sontagová se drží zvoleného tématu násilí v obrazech a válečné reportážní fotografii.

Hovoří o motivacích „profesionálních turistů, fotoreportérů“. O politické a mediální manipulovatelnosti, o pravdivosti a inscenovanosti samotné fotografie. A samozřejmě také o konzumentech obrazů.

Susan Sontagová dospívá k řadě zneklidňujícím a mnoha podnětným závěrům a vše nám předkládá jednoduchou a srozumitelnou formou (což je jistě i zásluhou překladu). V závěru svého eseje autorka připomíná obecnou relativitu lidského vnímání a přehodnocuje i některé ze svých slov pocházejících z knihy O fotografii.

Českému čtenáři se tak do ruky dostává jasnozřivé dílo vyzrálé autorky, které by nemělo v knihovně chybět nikomu se zájmem o fotografii a všem kteří nepřestávají kriticky sledovat okolní realitu.

Roman Dobeš

Název S bolestí druhých před očima
Autor Susan Sontag
Nakladatelství Ladislav Horáček – Paseka
Rozsah 116 stran, 160 × 200 mm
Vydání 2011, první
Doporučená cena 199 Kč
Kontakt www.paseka.cz

This project

is being supported by the Ministry of Culture of the Czech Republic.

 

 

visegrad fund logo blue 800